Profil školy
O MŠ
MATERSKÁ ŠKOLA, P. J. ŠAFÁRIKA 394/2, 927 01 ŠAĽA
Základné identifikačné údaje o materskej škole
Názov : Materská škola, P. J. Šafárika, 394/2, Šaľa
Adresa: P. J. Šafárika č. 394/2 , 927 01 Šaľa
Telefón: 031/771 54 60
Mobil: 0918 695 759
e-mail: mspjsafarikasala@gmail.com
web : www.mssafarika.edupage.org.
Zriaďovateľ školy: Mesto Šaľa, Námestie Sv. Trojice 7, 927 15 Šaľa
Riaditeľka: Mgr. Tímea Kukanová
Vyučovací jazyk: štátny jazyk Slovenskej republiky
Druh školy : verejná / s právnou subjektivitou/
Personálne obsadenie materskej školy
Pedagogickí zamestnanci materskej školy :
Gabriela Száz, Andrea Vlasáková, Marta Poláková, Mgr. Tímea Kukanová, Lucia Petrová, PaeDr. Klaudia Novomestská, Mgr. Petra Ondriašová, Mgr. Zuzana Sklenárová
Nepedagogickí zamestnanci materskej školy :
Eva Morihlatková / vedúca ZŠS /, Andrea Vániková, Monika Kusyová, Mária Takácsová, Miloš Rehák, Simona Nováková, Monika Okenková
Všetci zamestnanci materskej školy spĺňajú kvalifikačné predpoklady pre výkon svojej funkcie.
Vízia, cieľ, zameranie MŠ
Vytvoriť optimálny súbor podmienok a okolností pre deti predškolského veku, aby mali pocit, že prežili šťastné detstvo, v ktorom nechýba istota a harmónia dodávajúca silu k zodpovednému zvládnutiu neskorších úloh.
Ciele výchovno-vzdelávacej činnosti vychádzajú: z reálnych potrieb dieťaťa predškolského veku, z potreby zabezpečenia vhodných podmienok na rozvoj osobnosti dieťaťa, z detskej skúsenosti, z rodinného zázemia, z prirodzená zvedavosti a potreby získavania nových poznatkov dieťaťa a ich uplatňovanie v konkrétnych situáciách (sebarealizácia).
Strategický cieľ: Rozvíjať kognitívne a sociálne kompetencie dieťaťa v duchu humanizmu a demokracie.
Materská škola vo svojej pedagogickej koncepcii vo vzťahu k dieťaťu chce pomôcť emocionálnemu a sociálnemu rozvoju a prispôsobeniu dieťaťa v oblasti pozitívneho sebapoznania, samostatnosti riešenia bežných sociálnych situácií a rozvoj medziľudských vzťahov. Pestovať a rozvíjať individuálne vyjadrovacie a tvorivé schopnosti v oblasti emocionálnej, etickej a estetickej.
Vo vzťahu k rodine materská škola uznáva dominantnú rolu rodiny v rozvoji dieťaťa a v spolupráci s rodinou sa usiluje o partnerstvo.
Vo vzťahu k vzdelaniu podporuje vzťah k prvotnému vzdelaniu a učeniu a vytvára podmienky k samostatnému učeniu a poznaniu okolitého sveta. Pripravuje deti v oblasti rečových a intelektových zručností súvisiacich s prípravou na primárne vzdelávanie.
V oblasti výchovy a vzdelávania cieľavedome, systematicky, v tvorivej a pokojnej atmosfére rozvíjame osobnosť dieťaťa. Vychádzame z plnenia špecifických cieľov a úloh vzdelávacích aktivít a projektov, ktoré sú súčasťou ŠKVP „Hra je naša kamarátka“.
V kurikulárnych projektoch sa zameriavame na spoznávanie nášho mesta, jeho históriu, prítomnosť a budúcnosť, na rozvíjanie predčitateľskej gramotnosti / edukačné aktivity zamerané na rozvoj komunikačných schopností detí v integrácii s ranou gramotnosťou/, na rozvíjanie digitálnej gramotnosti s cieľom využívať počítač, interaktívnu tabuľu a programovateľné hračky ako nové metódy spestrenia predprimárneho vzdelávania.
Všetky organizačné formy usporiadania dňa – hry a hrové činnosti, pohybové a relaxačné cvičenia, pobyt vonku, odpočinok, činnosti zabezpečujúce životosprávu - sú po pedagogicko–psychologickej stránke rovnocenné a majú vplyv na rozvoj osobnosti dieťaťa vo všetkých vzdelávacích oblastiach.
Týždenné témy , ktoré vyjadrujú obsah učiva, majú integrálny charakter, rešpektujú potreby, predstavy, možnosti, schopnosti a záujmy detí. Rešpektuje sa v nich zásada čo má dieťa vedieť, čo by malo vedieť, poznať, byť schopné urobiť a čo by mohlo vedieť, poznať, byť schopné urobiť. Témy sú zostavené tak, že umožňujú učiteľke stanovenie cieľa vo všetkých edukačných oblastiach , hrách, edukačných aktivitách v centrách, vo všetkých organizačných formách usporiadania dňa, nadväzujú na seba a vzájomne sa prelínajú. Kľúčovým prvkom plánovacieho procesu podľa týždenných tém je sledovať nadväznosť, prepojenosť a kontinuálnosť všetkých plánovaných aktivít a činností v rámci celého školského roka. Aktivity a prezentácia školy na verejnosti : poznávacie vychádzky, súťaže zamerané na zlepšenie fyzického a duševného zdravia, pohybového aparátu nôh , Projekt MOST – mesiac o srdcových témach/, Deň s knižnou vílou Celestínkou , Deň Zeme, Tekvicová slávnosť, Svetový deň výživy – edukačné aktivity zamerané na prezentovanie významu zeleniny a ovocia pre zdravie človeka, projekt Recyklohry - dostať do povedomia dieťaťa dôležitosť separovania odpadu, možnosť jeho ďalšieho využitia , Literárno – výtvarné súťaže / Zlaty Dônčovej, Vesmír očami detí, Žitnoostrovské pastelky.../ exkurzie a výlety podľa Školského vzdelávacieho programu a Plánu práce školy, výstavy detskej fantázie a tvorivosti, školské slávnosti, vystúpenia detí , Škola v prírode....... V oblasti krúžkovej činnosti realizujeme anglický jazyk, ORIGAMI, krúžok výtvarnej výchovy “Farby“, krúžok rozvíjania digitálnej gramotnosti detí „Poznávajme a objavujme“, krúžok tanca “Tancujúce včielky“ pod odborným vedením učiteliek materskej školy a lektorov z CVČ.
Využívame celospoločenské programy podpory zdravia - " Školský mliečny program " a " Program ovocie a zelenina do škôl ".
Okolie materskej školy :
Budova materskej školy stojí na okraji mesta, relatívne ochránená od dopravného ruchu. Má samostatný oplotený dvor s rozmermi 2 524 metrov štvorcových. Plocha dvora je trávnatá, vysadená kríkmi, kvetmi a stromami. Nachádzajú sa tu udržiavané pieskoviská, preliezačky, hojdačky ,pohyblivý chodník, vláčik, viacúčelové krytie pieskoviska, záhradný domček a spevnená plocha. Zariadenie školského dvora sa plánovane obohacuje o nové hrové stanovištia, v súlade s dodržiavaním vyhlášky č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež ktorým sa ustanovujú podrobnosti na priestorové usporiadanie, funkčné členenie, vybavenie, prevádzku, režim dňa, režim stravovania a pitný režim, činnosti vedúce k výchove a vzdelávaniu ( § 3 ods. 1 – 3 ),v záujme rozmanitosti z hľadiska podnecovania fyzického rozvoja detí, ich hier, poznávania, vytvárania vzťahu k prírode, z hľadiska bezpečnosti a umožňovania činnosti na rozdielnej úrovni tak, aby zodpovedali individuálnym schopnostiam a potrebám detí. Vonkajšie priestory materskej školy umožňujú deťom pohybové činnosti na náradí, voľné pohybové činnosti, tvorivé, konštrukčné a umelecké činnosti, komunikatívne a činnosti navodzované alebo vedené učiteľkou. Stabilne nainštalované zariadenia na školskom dvore sú pevné, odolné voči mechanickým zásahom a poveternostným vplyvom.
Školský dvor a vonkajšie aktivity sú integrálnou súčasťou materskej školy a jej činnosti.
Prevádzka materskej školy :
Čas prevádzky, 6,00 hod. – 16,30 hod., je prispôsobený požiadavkám rodičov a odsúhlasený zriaďovateľom.
Prevádzkový poriadok materskej školy je dostupný všetkým zamestnancom.
Školský poriadok materskej školy sa nachádza na viditeľnom mieste vo vstupnej chodbe materskej školy a v riaditeľni materskej školy.